دوره 18، شماره 64 - ( زمستان 1392 )                   جلد 18 شماره 64 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moazenzadegan H A, Afshari F. The role of media in prevention of crime in Iran criminal policy. دیدگاه‌های حقوقی. 2014; 18 (64)
URL: http://jlviews.ir/article-1-365-fa.html
مؤذن زادگان حسنعلی، افشاری فاطمه. نقش رسانه در پیشگیری از جرم در سیاست جنایی ایران. دیدگاه‌های حقوق قضایی. 1392; 18 (64)

URL: http://jlviews.ir/article-1-365-fa.html


1- دانشيار گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه علامه طباطبایی ، moazenzadegan@gmail.com
2- دانشجوی دکترای حقوق عمومی دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (11947 مشاهده)

در هر کشور، پیشگیری از وقوع جرم، محور سیاست جنایی مدبرانه محسوب می شود. برای وصول به امر پیشگیری از وقوع جرم، از ابزارها و امکانات مختلفی در انواع مهم سیاست جنایی تقنینی، قضایی و مشارکتی بهره برداری می شود. یکی از طرق وصول به امر پیشگیری، تأثیررسانه های مختلف گروهی می باشد که امروزه نقش مهمی در توسعه ارتباطات جهانی و ملی پیدا کرده است. نقش رسانه ها و تأثیری که بر زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه دارد، بر کسی پوشیده نیست. با اتخاد سیاست های کارآمد تقنینی، قضایی و مشارکتی می توان از رسانه به عنوان ابزاری که تأثیر مستقیم و اساسی در پیشگیری از بزه کاری دارد، استفاده شایان توجهی کرد. سیاست جنایی تقنینی ایران در ارتباط با انواع مختلف رسانه دارای ضوابط و مقررات ویژه ای است. موضوع نقش مطبوعات و ماهواره که در قوانین موضوعه ایران مورد توجه قرار گرفته است، در پیشگیری از وقوع جرم قابل مطالعه است. با تحلیل محتوای مقررات ناظر به رسانه های مزبور نقش چندانی در پیشگیری از وقوع جرم از طریق این رسانه ها پیش بینی نشده است. ظرفیت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در لحاظ امربه معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از اصول قانون مزبور می تواند با توسل به رسانه و استفاده صحیح از آن در کلیه شؤون اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نقش مؤثری را ایفاء نماید. با این حال، هنوز مقنن نتوانسته از طریق جلب سیاست جنایی مشارکتی، امر به معروف و نهی از منکر و اتخاذ آموزش همگانی به وسیله رسانه ها، آن گونه که باید به امر مهم پیشگیری از وقوع جرم توفیقی حاصل کند و یا حداقل تأثیر آن ملموس نیست. در سیاست جنایی قضائی نیز همانند سیاست جنایی تقنینی و مشارکتی، استفاده از رسانه در امر پیشگیری از وقوع جرم که به عنوان یکی وظایف قوه قضایه در اصل 156 قانون اساسی مقرر شده است، جدی تلقی نشده است و برنامه ریزی خاصی در این راستا مشهود نیست.

     
نوع مطالعه: گردآوری و مروری | موضوع مقاله: حقوق خصوصی
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۳/۳/۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه دیدگاههای حقوق قضائی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Judicial Law Views Quarterly

Designed & Developed by : Yektaweb